Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlineokpol blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | blog ekspercki
9165 odwiedzin | wpisów: 0, komentarzy: 2, artykułów: 10, obserwuje: 1

Kiedy okno obrotowe, a kiedy uchylno-przesuwne

autor: okpol blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Okna obrotowe poleca się do dachów o kącie nachylenia od 15 do 90°. Okna  uchylno-przesuwne można natomiast montować na dachach o kącie do 65°.


Okna obrotowe – to bardzo popularne okna, o nieskomplikowanej konstrukcji. Zawias jest umieszczony w połowie długości skrzydła, więc okno można obracać o 180°.  Dzięki łatwemu dostępowi do szyb po obu stronach, użytkowanie i pielęgnacja okna jest proste, intuicyjne i nie wymaga specjalnego sprzętu. Okno obrotowe można stosować przy różnych wysokościach ścianki kolankowej.

Okna mogą mieć dodatkowo siłowniki elektryczne, montowane zarówno w modelach z drewna, jak i PVC – taką ofertę ma firma OKPOL:

https://www.okpol.pl/produkt/isc1-e2/

Dzięki sterowaniu elektrycznemu łatwo obsługiwać okna zmontowane w trudno dostępnych miejscach, wykorzystując do tego pilot lub przełącznik.

Okna uchylno-przesuwne – to innowacyjne rozwiązanie firmy OKPOL. Konstrukcja umożliwia płynną regulację uchylenia okna w zakresie 0-30 stopni oraz otwieranie go do poziomu 60 stopni. Dla użytkownika oznacza to swobodę podchodzenia, wyglądania, a nawet wychodzenia przez otwarte okno. Bez problemu też można umyć całą szybę zewnętrzną, będąc w pomieszczeniu.

System okuć umożliwia nie tylko uchylanie okna, ale i bezpieczne odwrócenie skrzydła i jego położenie nad płaszczyzną ościeżnicy, by wygodnie umyć zewnętrzną szybę .

Okna uchylno-przesuwne nie zabierają przestrzeni wewnątrz, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach.


Ciepły montaż okien dachowych

autor: okpol blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Ważne, by montaż okien dachowych, i tych na dach skośny i na dach płaski, zlecić dekarzowi, potrzebna jest bowiem wiedza nie tylko o samych oknach, ale i o konstrukcji dachu.

Dekarz zacznie od porównania rozmiarów stolarki i rozstawu krokwi, ponieważ niezbędne jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy oknem a pokryciem dachowym. Odpowiedni odstęp musi też być między ościeżnicą a deskowaniem dachu, co jest konieczne, żeby wykonać tak zwany ciepły montaż okna połaciowego. By wpasować okna w konstrukcję dachu, może być konieczne wykonanie łat montażowych.

Najistotniejsze w ciepłym montażu okna dachowego jest poprawne wykonanie izolacji termicznej. I tu niezwykle ważne są umiejętności i wiedza dekarza. Niektórzy producenci ułatwiają pracę dekarzom, oferując gotowe elementy. Na przykład rama izolacyjna ze spienionego polipropylenu UTB OKPOL, którą łatwo i szybko wypełnia się szczelinę między ościeżnicą a konstrukcją dachu. Z kolei do połączenia okna z folią dachową można wykorzystać kołnierz paroprzepuszczalny AKP,  pozwalający na uszczelnienie i docieplenie ościeżnicy w konstrukcji dachowej. Firma OKPOL do swoich produktów oferuje też  fartuchy ołowiane, podklejane szerokim paskiem z butylu, który ułatwia montaż okna i zapewnia dobrą przyczepność elementu do różnych powierzchni.


Nowe normy dla okien

autor: okpol blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Przepisy budowlane zaostrzają normy dotyczące energooszczędności materiałów budowlanych, w tym okien. Każde okno ma określony współczynnik przenikania ciepła.


Współczynnik Uw („w” od angielskiego słowa window) podaje ilość ciepła, które przepływa przez 1 m2 okna, przy stałej różnicy temperatury pomiędzy wnętrzem budynku i otoczeniem wynoszącej 1 K – stąd jednostka W/(m²·K). Im niższa wartość współczynnika Uw, tym cieplejsze jest okno.

Według norm obowiązujących od 2017 roku okna pionowe mogą mieć współczynnik Uw maksymalnie 1,1 W/(m²·K), a okna połaciowe 1,3 W/(m²·K). Jednak od 2021 roku będą jeszcze inne normy - dla okien pionowych maksymalny Uw 0,9 W/(m²·K), a dla dachowych 1,1 W/(m²·K) – dotyczy to okien na poddaszach ciepłych, gdzie temperaturę obliczeniową w pomieszczeniu przyjmuje się na poziomie minimum 16°C.

Zatem inwestując w ciepłe okna dachowe przede wszystkim sprawdzajmy ich współczynnik Uw i już dziś szukajmy okien spełniających zaostrzone normy.  Takim oknem jest na przykład model ISO I3 firmy OKPOL– okno drewniane, wyposażone w pakiet trzyszybowy wypełniony kryptonem, ze współczynnikiem przenikania ciepła Uw=0,93 W/(m²·K).

Jeszcze lepszy współczynnik mają okna dachowe obrotowe OKPOL wykonane z PVC. Modele z pakietem trzyszybowym, z ciepłą ramką, wypełnione argonem (IGO I6) lub kryptonem (IGO I3) mają współczynnik przenikania ciepła okna UW odpowiednio 0,9 i 0,78 W/(m²·K). Normy obowiązujące od 2021 roku spełnia także okno IGO E2 z pakietem dwuszybowym, mające współczynnik UW=1,1 /(m²·K).Okna dachowe do kuchni i łazienki

autor: okpol blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Do tzw. mokrych pomieszczeń, czyli kuchni, łazienek, pralni czy suszarni najlepiej wybierać okna z PVC. W takich pomieszczeniach powstaje dużo pary wodnej podczas gotowania, kąpieli czy prania. Skrapla się często na oknach, gdy zetknie się z chłodną powierzchnią szyb. Jeśli w pomieszczeniu jest skuteczna wentylacja, to odprowadza parę wodną na zewnątrz, ale gdy działa słabo, wnętrze jest narażone na zawilgocenie, a nawet zagrzybienie.

Jeśli więc nie mamy w domu wentylacji mechanicznej, powinniśmy mieć możliwość wietrzenia pomieszczeń na poddaszu dzięki oknom dachowym.

Jeżeli jest to dach płaski, to najlepiej wybrać okno uchylne, które pozwoli skutecznie usuwać parę. Okna przeznaczone do takich pomieszczeń są wykonane z PVC, więc nie wymagają konserwacji, co jest ich dodatkową zaletą. Takim oknem na płaski dach jest na przykład model PGC A1 https://www.okpol.pl/produkt/pgc-a1/

Okna do dachów skośnych wykonane z PVC mają wielokomorowe profile odporne na wilgoć, nie wymagają konserwacji poza zwykłym umyciem. Nie absorbują wilgoci, są odporne na czynniki atmosferyczne, chemiczne i biologiczne. Takim produktem jest na przykład okno obrotowe OKPOL IGO E2 z profilami wielokomorowymi SOLID+ PVC, wypełnionymi pianką poliuretanową. Dzięki takiej konstrukcji oraz zastosowaniu ciepłej ramki międzyszybowej, powłoki niskoemisyjnej i wysokiej jakości uszczelek piankowych, okno ma doskonałe parametry termiczne - współczynnik przenikania ciepła 1,1 W/(m2·K), czyli już teraz spełnia normę obowiązująca od 2021 roku. Okno jest też ekonomiczne – jego cena wynosi od 1011 zł netto.